• 2015

•           Naše žiačky privítali možnosť  vycestovať za hranice Slovenska, aby si  priamo v praxi preverili svoje odborné vedomosti a zručnosti ale i jazykové komunikačné schopnosti. Takéto priame prepojenie teórie s praxou a cudzím jazykom je pre študenta ničím nenahraditeľné.

Program Erasmusplus  nám ponúkol príležitosť odborného vzdelávania  a absolvovať stáž  v zahraničí.  Šestnásť  žiačok  - kaderníčok a kozmetičiek vycestovalo do talianskeho Milána  na dva týždne. V deviatich kaderníckych a kozmetických salónoch v meste sme mali možnosť vidieť a zapojiť sa do reálneho života vo svojom odbore. Zo začiatku to nebolo určite jednoduché. Vždy sa všetko dalo vyriešiť a nebol problém vybrať spôsob, ktorý vyhovoval  jednej aj druhej strane.  Raz vidieť a zažiť je viac ako stokrát o tom počuť. Byť odkázaný sám na seba, žiaden „mamahotel“ nablízku,  žiadna slovenčina  -  niekedy bolo treba siahnuť na dno svojich síl. Robili sme, videli sme aj zažili sme čo sa v priebehu dvoch týždňov dalo. Avšak stálo to zato.

Bola to dobrá skúsenosť pre nás všetky. Nažívali sme si ako jedna rodina a spoznali hodnoty priateľstva. Sme vďačné, že sme mohli využiť ponuku zahraničnej praxe.

Našou partnerskou organizáciou bola talianska spoločnosť EVOLVO, ktorá sprostredkovala náš pobyt - pracoviská, ubytovanie, cestu, stravu a kultúrny program.  Získali sme CERTIFIKÁT  o účasti a EUROPASS MOBILITY. Tieto dva medzinárodné dokumenty a získané skúsenosti a zručnosti nám pomôžu po ukončení štúdia ľahšie si nájsť zamestnanie a uplatniť sa na domácom i zahraničnom trhu práce. Zážitky a nadobudnuté skúsenosti absolventov  zahraničnej praxe sú silnou motiváciou pre mladších spolužiakov, ktorí sú už dnes rozhodnutí takúto možnosť v budúcnosti využiť.

Jožka Plavnická, IV.KM

• 2015

•       Šestnásť žiačok našej školy z odborov kozmetik, kaderník a vlasová kozmetika sa zúčastní dvojtýždňovej odbornej stáže v Miláne v čase od 14. novembra. Grant na realizáciu projektu škola získala z programu Erasmus plus.

Pri zdokonaľovaní sa v  odborných kompetenciách účastníci bližšie a osobne spoznajú taliansku kultúru, zvyky, budú mať možnosť spoznať multikultúrne prostredie v jednom z veľkých európskych miest. Budú mať možnosť prehĺbiť svoje jazykové a komunikačné spôsobilosti.

Snaha školy realizovať takýto projekt súvisí s jej potrebou modernizácie, zatraktívnenia pre možných budúcich študentov, obohatenia obsahu vzdelávania a motivácie pre žiakov a učiteľov. Cítime potrebu strednej odbornej školy modernizovať štúdium, držať krok s novým vývojom vo vzdelávaní a zatraktívniť obsah vyučovania.