• Máme dôvod na radosť

Cieľom vedenia našej školy je poskytovať  študentom  kvalitné vzdelanie  a spojením s praxou už počas štúdia ich chce naučiť flexibilite, aby sa ľahšie uplatnili na trhu práce. Sme si vedomí toho, že študent, ktorý už počas štúdia vykonáva kvalitnú odbornú prax,  má väčšiu šancu uplatniť sa. Nadobudnuté získané vzdelanie vie premeniť na zručnosť, ktorá sa od neho vyžaduje a rýchlejšie sa v pracovnom prostredí adaptuje. V súčasnosti je nutné zbierať skúsenosti i odborné znalosti v zahraničí.

Tento rok bola naša škola úspešná v programe Erasmus plus a získala grant v oblasti K 102 – Mobilita učiacich sa a zamestnancov v OVP. V jeseni nás čakajú dva týždne odbornej stáže v Českej republike. Dvadsiati študenti z odborov kozmetik, kaderník a pracovník marketingu sa stanú na štrnásť dní Čechmi.

Veríme, že odborné vedomosti a zručnosti, ktoré žiaci v našej škole získali počas štúdia a odborného výcviku, v priebehu zahraničnej praxe zúročia, že ich pobyt obohatí a  naučí ich samostatnosti. Už teraz si prajeme len tie najpríjemnejšie zážitky, na ktoré budeme radi spomínať.

To je ten pravý dôvod na radosť.

Barbora Gregová, Mária Dlugošová, II.KM

Erasmus pripravuje odborníkov pre Európu

Stáž je obdobím odbornej prípravy v zahraničnej krajine zapojenej do programu Erasmus, zohľadňujúce potreby študenta pri získavaní a využívaní vedomostí, zručností, pracovných skúseností a kvalifikácií z hľadiska osobného rozvoja a jeho odboru

štúdia. Jej cieľom  je podporiť osobný a profesionálny rozvoj študentov, ich schopnosť

zamestnať a uplatniť sa na európskom trhu práce, ako aj spoznanie hospodárskych, kultúrnych a sociálnych aspektov fungovania ich hostiteľských zahraničných krajín. Ak si človek chce odniesť z Erasmu nové skúsenosti a poznatky, tak má na to celkom slušnú šancu.

Raz som niekde čítala zaujímavý výrok: ,,Ľudia vedia mnoho, veľmi mnoho, ale ich vedenie nemá na ich život zďaleka taký vplyv, aký by mať malo, a v tom je veľká chyba. Učíme sa totiž príliš veľa pre školu a neučíme sa dosť pre život." My sme však vďaka ústretovému vedeniu školy mohli absolvovať zahraničnú prax v Čechách. Dvadsať žiakov z troch odborov – kozmetik, kaderník a pracovník marketingu v priebehu dvoch týždňov zmenilo svoje slovenské pracovisko za české. Dostali sme tak šancu, aká sa neponúka často len tak hocikomu. Bývali sme v rozprávkovo krásnom  meste – v Olomouci – v meste mladých,  naplneným bohatou históriou ale aj modernou prítomnosťou.

Spočiatku to nebolo jednoduché. Noví ľudia, nové zvyky, veci, český jazyk a s ním súvisiace dialekty.  Ani sme sa nenazdali a už sme boli zadelení na svoje budúce pracoviská. Dávno som sa nestretla s tak milými ľuďmi, ako boli v Čechách. Už len toto by bolo jedným z dôvodov, prečo by  sme sa tam mali vrátiť.

A čo nám dala táto prax? Získali sme sebadôveru. Nič nedodá vnútornú silu tak veľmi, ako keď človek prekoná nejakú prekážku. A s tými sme sa tiež neraz stretli ale všetky sme zvládli. Všetko nás však posúvalo o nejaký ten krôčik vpred. Spoznali sme iný systém práce, nových ľudí. Spoznali sme veľa skvelých osobností a zažili veľa nezabudnuteľných situácií. Preto by sme chceli vyjadriť našu úprimnú vďaku všetkým, ktorí sa nám o takú možnosť postarali.

Zo zahraničnej praxe sme sa  vrátili plní nových dojmov a skúseností dúfajúc, že tento pobyt nám v budúcnosti pomôže pri uchádzaní sa o zamestnanie.

Svoje skúsenosti a zážitky odprezentujeme svojim mladším spolužiakom, ktorí budú mať raz takúto možnosť.

Vrelo odporúčame aj ostatným! Hlavne sa netreba báť.

Mária Mizeráková, II.KM

fotogaléria tu