2024
Pracovná stáž na Morave? Idem!“
Toto si povedalo 17 študentov našej školy z odborov kozmetik, mechanik, inštalatér a podnikateľ pre rozvoj vidieka.
Milo nás privítali na všetkých partnerských školách v Olomouci aj v Rožnove pod Radhoštěm. Začlenili sme sa medzi ich žiakov. Prijatie bolo srdečné, atmosféra skvelá. Pracovali sme pod vedením českých majstrov a majsteriek. Vo všetkom boli k nám vždy milí a ústretoví. Kozmetičky získavali nové skúsenosti kozmetickom salóne, zbierali odborné zručnosti, pozorovali sme ako funguje prevádzka beauty služieb inde ako na Slovensku.
Úspešne sa zapojiť sa do sveta remeselnej práce znamená vzdelávať sa, neustále získavať a rozvíjať nové zručnosti. Prvý deň pobytu mechanici a inštalatéri začali prehliadkou školy, počas ktorej sa zoznámili s moderne zariadenými učebňami a s priestormi určenými pre voľný čas. Po školení o bezpečnosti práce pokračovali v pracovnom programe so zváraním oceľových častí. Stupeň obtiažnosti úkonov sa zväčšoval. Podľa technického výkresu pokračovali ohýbaním rúr z rôzneho materiálu pomocou špeciálnych nástrojov a zariadení. Zváraním a spájkovaním tvorili konštrukcie a skúškou tesnenia spojov zisťovali kvalitu svojej práce. Vyskúšali si aj prácu s drevom a svoje výrobky si odniesli domov.
Vo voľnom čase sme mali bohatý program. Nemali sme čas nudiť sa. Obdivovali sme kultúrne a historické časti Olomouca. Boli sme v ZOO, na filmovom predstavení, zažili sme jazdu na motokárach. V Pevnosti poznania sme si overili poznatky z fyziky, mechaniky a zdravovedy.
Aj žiaci z odboru podnikateľ pre rozvoj vidieka v Rožnove toho zažili s ich majstrami a majsterkami odborného výcviku naozaj veľa. V školskej kuchynke sme pripravili domácu tlačenku, talianske tyčinky, cukríky proti bolesti hrdla a masť na „bolístky“. To isté robili v ten deň aj ich žiaci. Hádajte, komu sa to podarilo lepšie?
Na školskom statku sme pomáhali so starostlivosťou o zvieratá – sliepky, morčatá a zajace. Poobede, keď sme už mohli mať voľný čas, naši chlapci s radosťou išli na krúžok precízneho poľnohospodárstva, kde videli ako pracujú drony, traktore a iná poľnohospodárska technika s využitím modernej technológie. Boli sme aj na husacej ekofarme, kde sme videli, ako ekochov funguje a čo všetko obnáša. Na farme pri hovädzom dobytku sme videli ako pracuje 24 hodinová automatizovaná dojáreň, ani sme netušili, že niečo také existuje a ako to vie farmárovi uľahčiť prácu. Veľmi sa nám páčilo aj na ranči v neďalekej obci, kde sme sa naučili ako sa o kone starať, ako ich ošetrovať, čistiť, osedlať, predviesť pri predaji a samozrejme, skúsili sme si aj základy jazdectva. Na školskom dvore sme vytvorili skalku, takže budú mať na nás aj peknú a voňavú pamiatku, keď rozkvitnú zasadené levandule.V miestnom skanzene sme navštívili aj pútavú výstavu plodov jesene a interaktívne múzeum, ktoré nás veľmi zaujalo a prenieslo do minulosti. No nebolo to tak, že sme stále iba „makali“. Mali sme aj veľa času na spoznávanie mesta a jeho okolia. Navštívili sme očarujúce turistické miesto Pustevny, aj sochu Radegasta. Zaujímavá bola aj exkurzia vo výrobni sviečok, na rozhľadni a na kozej ekofarme. Radi sme trávili voľný čas aj v mestskej plavárni a tiež sme chodili hrať bowling. Cez víkend sme sa previezli do Olomouca, kde bolo tiež krásne a mohli sme sa stretnúť aj s ostatnými účastníkmi Erasmu z našej školy.
Absolvovať pracovnú stáž a žiť dva týždne v zahraničí je pre nás všetkých obrovskou životnou skúsenosťou. Veríme, že sme si z tejto školy života veľa odniesli a dokážeme to v budúcnosti úspešne zúročiť vo svojom osobnom i pracovnom živote. So sebou sme si priviezli množstvo odborných skúseností, nezabudnuteľných zážitkov a impulzov pre svoju budúcu kariéru.
účastníci erasmus+ stáže
Jobshadowing – pozorovanie pri práci
Inšpiráciu v zahraničí môžu nachádzať aj učitelia. Job shadowing ponúka možnosť výmeny skúseností, informácií, zdieľanie dobrej praxe. Pozorovaním zahraničných kolegov pri práci prináša mnoho praktických skúseností. Stráviť čas v inej krajine a na inej škole poskytuje jedinečný pohľad na pracovné prostredie a kultúru mimo Slovenska.
Získať nové techniky a metódy, ktoré sa využívajú v danom odbore a môcť ich sledovať v praxi aj preniesť ich na našu školu. Medzinárodné kontakty môžu byť tiež prínosné v rôznych smeroch, najmä pracovných. Spoznanie inej kultúry, zvykov a spôsobu myslenia prispieva k osobnému rastu. Pozorovanie pri práci dáva najmä možnosť preskúmať nové možnosti a inšpirovať sa pre ďalší rozvoj. Všetci účastníci mobilít Erasmu sa vrátili spokojní, získali cenné informácie a nové kontatky.
Ing. František Ružbarský, účastník job-shadowingu