STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA PODNIKANIA A SLUŽIEB
Komenského 16, 082 71 LIPANY
ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM
Dvojročný učebný odbor
3686F stavebná výroba
3 Charakteristika študijného odboru
3.3 Zdravotné požiadavky na uchádzača
3.4 Požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci
4.1 Celková charakteristika absolventa
4.2 Požiadavky na absolventa v oblasti všeobecného vzdelania
4.3 Požiadavky na absolventa v oblasti odborného vzdelania
4.4 Požadované odobnostné predpoklady, vlastnosti a schopnosti
6 Učebné osnovy vyučovacích predmetov
Názov a adresa školy
SOŠ PAS, Komenského 16, 082 71 Lipany
Kód názov a zameranie študijného odboru
3686F stavebná výroba
Stupeň vzdelania
Nižšie stredné odborné vzdelanie ISCED 2C
Odbor je určený pre
chlapcov zo sociálne znevýhodneného a málo podnetného prostredia
Dĺžka štúdia
2 roky prípravy na vstup do zamestnania
Forma štúdia
denná
Nevyhnutné vstupné požiadavky na štúdium
Podmienky prijatia na štúdium ustanovuje vykonávací predpis o prijímacom konaní na stredné školy
Vyučovací jazyk
slovenský
Druh školy
štátna
Spôsob ukončenia štúdia
Záverečná skúška
Poskytnutý stupeň vzdelania
Stredné odborné vzdelanie ISCED 2C
Doklad o dosiahnutom vzdelaní
Vysvedčenie o záverečnej skúške, dodatok k vysvedčeniu o záverečnej skúške
Možnosti pracovného uplatnenia absolventa
V štátnych a súkromných podnikoch je to odborná príprava pre výkon jednoduchých a pomocných prác v celej oblasti stavebníctva ako kvalifikovaný pomocný stavebný robotník.
Nadväzná odborná príprava (ďalšie vzdelávanie)
Dátum schválenia školského vzdelávacieho programu
30. august 2009
Platnosť od
1. septembra 2009, začínajúc 1. ročníkom
Kontakty pre komunikáciu so školou:
Titul, meno a priezvisko
Pracovná funkcia
Telefón
e-mail
Mgr. Karol Tkáč
riaditeľ školy
051 4880015
Ing. Miloslava Vaľková
ekonómka
051 4880018
Ing. Jozef Novický
ZRPV
051 4880016
Milan Mihok
ZRTV
051 4880017
Zriaďovateľ:
Prešovský samosprávny kraj
Odbor školstva
Námestie mieru 3
080 01 Prešov
...........................................
V Lipanoch 30. augusta 2013 Mgr. Karol Tkáč
riaditeľ školy
Dĺžka štúdia
2 roky prípravy na vstup do zamestnania
Učebný odbor je určený pre
chlapcov
Základné podmienky pre prijatie uchádzačov
Dosiahnutie 15 rokov veku, sú v nižších ročníkoch základnej školy, a nemajú predpoklady pre úspešné ukončenie základnej školy. Zdravotná spôsobilosť.
Nevyhnutné vstupné požiadavky na štúdium
chlapci zo sociálne zanedbaného a málo podnetného prostredia po dovŕšení 15 rokov veku
Spôsob ukončenia štúdia
Podmienky ukončenia štúdia
úspešné ukončenie 2. ročníka
Forma štúdia
denná
Doklad o dosiahnutom vzdelaní a dosiahnutej úrovni kvalifikácie
Vysvedčenie o záverečnej skúške a dodatok k vysvedčeniu o záverečnej skúške
Pracovné uplatnenie absolventa:
Odborná príprava pre výkon jednoduchých a pomocných prác v celej oblasti stavebníctva ako kvalifikovaný pomocný stavebný robotník
Nádväzná odborná príprava:
Po úspešnom absolvovaní doplnkového kurzu, ktorým ukončí II. stupeň základnej školy môže žiak pokračovať vo vzdelávacom programe na úrovni ISCED 3C.
Personálne zabezpečenie
všetci vyučujúci sú plne kvalifikovaní
Materiálno-technické a priestorové podmienky
plne vyhovujúce požiadavkám na vzdelávanie v odbore
- Stručný popis odboru
Stavebné práce spojené s prípravou spojív, maltových zmesí a obsluhou jednoduchých stavebných strojov a zariadení. Práce na výkopoch, pomocné práce pri stavbách komunikácií a inžinierských sietí. Dokončovacie pomocné práce na stavbách.
Príprava povrchu pod maľby a nátery, zhotovenie a opravy malieb a náterov jednoduchými technikami na rôznych podkladoch (omietkach, dreve, kovoch a skle). Miešanie zložiek náterov a malieb. Odstraňovanie starých náterov, malieb a tapiet. Prípravné a pomocné práce pri lepení tapiet.
Do učebného odboru sa môžu prijať len chlapci, u ktorých sa neprejavujú poruchy nosného a pohybového systému, napr. postihnutie chrbtice, ťažšie postihnutie dolných končatín, pri horných končatinách ochorenie obmedzujúce funkciu veľkých kĺbov a reumatizmus i v osobnej anamnéze.
Nesmú mať chronické ochorenie horných dýchacích ciest, srdcové ochorenie, ako sú závažné poruchy srdcového rytmu, hemodynamicky významné poruchy chlopní a srdcové poruchy. Ďalej nesmú trpieť na ochorenie ľadvín, najmä ťažšiu nefrológiu, záchvatové stavy subkompenzované i dekompenzované, závraty a nervové ochorenia sprevádzané poruchami pohybových funkcií a koordinácie. Uchádzač musí mať dobrý zrak bez porúch priestorového videnia, so zrakovou ostrosťou aspoň 5/15 s prípadnou korekciou do 3D obojstranne. Pri odbornom zameraní na maliarske a natieračské práce musí byť uchádzač bez porúch farbocitu. Organizmus uchádzača musí mať schopnosť prispôsobiť sa práci za rôzneho počasia.
Prijatí môžu byť len chlapci, ak ich zdravotný stav posúdil a písomne potvrdil príslušný dorastový lekár, v prípade zmenenej pracovnej schopnosti v súlade s doporučením posudkovej komisie socialného zabezpečenia.
Požiadavky vychádzajú zo všeobecne platných predpisov, nariadení a vyhlášok a sú neoddeliteľnou súčasťou teoretického a praktického vyučovania. V priestoroch určených na vyučovanie žiakov treba vytvoriť podmienky podľa platných predpisov pre zabezpečenie bezpečnosti, ochrany zdravia a hygieny práce. Je nevyhnutné poučiť a dôkladne oboznámiť žiakov s platnými predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, s protipožiarnymi predpismi s osobitným dôrazom pri vyučovaní odborného výcviku. Nácvik a precvičovanie činností, ktoré zodpovedajú zakázaným prácam pre mladistvých, podľa príslušného rezortného zoznamu, môžu žiaci vykonávať iba v rozsahu určenom učebnými osnovami a v prítomnosti odborného dozoru Ak to vyžaduje charakter činnosti, učebné osnovy určia podmienky vyučovania z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a hygieny práce, pri ktorých sa môže výučba žiakov uskutočňovať.
Základné podmienky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sú:
- Dôkladné oboznámenie žiakov s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, s protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi.
- Používanie technického vybavenia, ktoré zodpovedá bezpečnostným predpisom a predpisom na ochranu pred požiarom.
- Používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov, vykonávanie stanoveného dozoru.
Dozor vyžaduje sústavnú prítomnosť osoby poverenej vedením praktického vyučovania žiakov na pracovisku. V prípade, že osoba poverená vedením praktického vyučovania zrakovo neobsiahne súčasne všetky pracovné miesta, je povinná žiakov sústavne kontrolovať.
Stály dozor predpokladá trvalú prítomnosť osoby poverenej vedením praktickéh vyučovania žiakov na ich pracovisku.
Priamy dozor vyžaduje trvalú prítomnosť osoby poverenej vedením praktického vyučovania žiakov na ich pracovisku. Všetky pracovné miesta musí osoba poverená priamym
Absolvent učebného odboru je zamestnanec schopný vykonávať jednoduché pracovné úkony pod dozorom a má príslušné vedomosti a zručnosti v danom odbore. Je schopný vykonávať prípravné práce montáž, údržbu a opravy jednotlivých rozvodných systémov inžinierskych sietí miestneho, ústredného a diaľkového charakteru a všetkých zariadení, ktoré priamo súvisia s týmito systémami. Vie pod dozorom namiešať a aplikovať príslušné farebné odtiene používaných farieb. Ďalej je oboznámený so základmi murárskych, maliarskych a betonárskych prác, ručným opracovaním dreva, plastov a sadrokartónu.
Cieľom výchovy a vyučovania žiakov zo sociálne zanedbaného a málo podnetného sociálneho prostredia je pripraviť žiakov pre život a ich pracovnú integráciu. Splnenie tejto náročnej úlohy predpokladá u žiakov zo sociálne zanedbaného a málo podnetného prostredia odlišný obsah, metódy a formy práce než na základnej škole. Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uplatňuje individuálny prístup k žiakom a využívajú sa všetky prostriedky k maximálnemu rozvoju ich rozumových schopností a rozvoja osobnosti, aby sa stali adaptabilnou a integrovanou súčasťou spoločnosti.
V celom výchovno-vzdelávacom procese je vyvinuté maximálne úsilie o čo najlepšie výsledky v jednotlivých predmetoch, po prípade i podľa individuálnych osobitostí žiakov.
Všeobecno - vzdelávaciu zložku profilu absolventa charakterizujú vedomosti a zručnosti potrebné:
- na pohotové, kultivované a správne ústne i písomné používanie materinského jazyka vo všetkých komunikatívnych situáciach všeobecných ako aj odborných. Má dotvorené a usústavnené základné vedomosti o celom systéme slovenského jazyka. Chápe estetickú i etickú stránku rečového prejavu,
- zaistiť, aby žiaci získali také matematické vedomosti, zručnosti a návyky, aby boli schopní ich používať k riešeniu rôznych praktických problémov v reálnych situáciách v svojej pracovnej činnosti a v občianskom živote spôsobom primeraným ich mentálnej úrovni,
- má osvojené základné informácie o prírode a spoločnosti, osvojené poznatky samostatne používa a zúčastňuje sa na pretváraní a ochrane prírody,
- chápe význam a úlohu práv a povinností nášho štátu a uplatňuje ich v každodennom živote,
- na poznanie a pochopenie historického vývoja slovenského národa a na poznanie významných období svetových dejín,
- osvojiť si ďalšie poznatky zo zdravotno-hygienickej kultúry a starať sa o svoj zdravý telesný rozvoj,
- pozná zásady správnych vzťahov medzi mladými ľuďmi, medzi mužom a ženou, rodičmi a deťmi a nimi sa riadi. Pozná úlohu rodiny a manželstva v spoločnosti a je pripravený na rodinný život,
- prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam spoločenskej reality a pracovným podmienkam, dostatočne rýchlo a spoľahlivo si na to osvojiť nové vedomosti a zručnosti a rozvíjať a zdokonaľovať svoje všeobecné i pracovné spôsobilosti.
Požadované vedomosti:
- stavebné materiály, ich použitie a spôsob skladovania
- ručnú a strojnú prípravu mált a betónov
- pomocné murárske práce
- pomocné železobetonárske práce
- presun stavebných hmôt
- zemné práce a terénne úpravy
- pomocné, prípravné a obslužné pracovné činnosti v stavebníctve
- pracovné predmety a pracovné prostriedky používané pri pomocných stavebných prácach
- zásady zobrazovania na stavebných výkresoch
- predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
- zásady protipožiarnej ochrany
- zásady ochrany životného prostredia
- pracovné a technologické postupy jednoduchých maliarských a natieračských prác
- požiadavky na pripravenosť pracoviska pre maliarske a natieračské práce - potrebné náradie, pracovné pomôcky, nástroje a mechanizačné prostriedky používané pri maliarskych a natieračských prácach, ich použitie a údržbu
- maliarske materiály a náterové látky
Požadované zručnosti:
- dopraviť a presunúť stavebné látky a dielce ručne a pomocou jednoduchých mechanizačných prostriedkov
- vyrobiť a spracovať maltoviny a betónové zmesi
- hasiť vápno
- vykonať pomocné práce v skladoch - čistiť a upratať pracovisko
- vykonávať pomocné práce pri murovaní a omietaní
- vykonávať pomocné práce pri murovaní a omietaní
- vykonávať jednoduché železobetonárske práce
- vykonávať zemné práce a terénne úpravy ručne
- ručne opracovať drevo
- ručne spracovať kovy
- dodržiavať zásady a predpisy bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce, protipožiarnej ochrany a ochrany životného prostredia
- pripraviť pracovisko pred vykonaním maliarských a natieračských prác
- odstrániť staré maľby, nátery a tapety
- ošetrovať a udržiavať maliarske a natieračské pracovné náradie a nástroje
- pripraviť a spracovať maliarske materiály a náterové látky
- vykonať prípravné stavebné maliarske práce na nových aj starých omietkach
- zhotoviť jednoduché nástenné maľby
- zhotoviť jednoduché nátery na dreve, kovoch a omietkach
- pripraviť podklady pred tapetovaním
Absolvent sa vyznačuje:
-
- odolnosťou voči záťaži
- adaptabilnosťou na zmenu podmienok jednotlivých pracovísk
- schopnosťou prechádzať z jednej činnosti na inú
- telesnou obratnosťou, pohyblivosťou a manuálnou zručnosťou
- vytrvalosťou a ostražitosťou v práci
- citom pre polohu a rovnováhu
- toleranciou nepohodlia a schopnosťou pracovať v nepohodlnej polohe
- samostatnosťou, dôslednosťou, vytrvalosťou, vynaliezavosťou, pozornosťou a opatrnosťou
- zmyslom pre detail a poriadok
- schopnosťou spolupracovať a mať dobrý vzťah k spolupracovníkom
- priestorovou a plošnou predstavivosťou
- zmyslom pre súmernosť a citom pre vodorovnú a zvislú rovinu
- manuálnou zručnosťou, vykonávaním presnej práce rukami
- dobrým hmatom, čuchom, zrakom, rozlišovaním tvarov, farieb a zvukov
- komunikačnými vlastnosťami a organizačnými schopnosťami
- samostatnosťou v práci
- estetickým citom a citlivým vzťahom k živej prírode
3686F stavebná výroba
Vytvorený na základe rámcového učebného plánu ISCED 2C pre skupinu učebných odborov
36 stavebníctvo, geodézia a kartografia
Kategórie a názvy vyučovacích predmetov
Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku
1.
2.
Spolu
Všeobecnovzdelávacie predmety
4
4
8
slovenský jazyk a literatúra
1
1
2
-
1
1
matematika
1
1
2
etická výchova/ náboženská výchova a), b)
1
-
1
telesná výchova a), d)
1
1
2
Odborné predmety
26
26
52
materiály
1
-
1
odborné kreslenie
-
1
1
odborný výcvik a), c)
24
24
48
technológia
1
1
2
Spolu
30
30
60
Prehľad využitia týždňov
Činnosť
1. ročník
2. ročník
Vyučovanie podľa rozpisu učiva
33
33
Telovýchovno-výcvikový kurz
1
-
Kurz na ochranu človeka a prírody
-
1
Časová rezerva
6
6
Spolu týždňov
40
40
Poznámky:
- Trieda sa delí na skupiny podľa ods. 1, 2, 3 §6 Smerníc Ministerstva školstva SSR a Ministerstva zdravotníctva SSR č. 7827/1985-21 o stredných školách z 11. júla 1985.
- Vyučuje sa predmet etická výchova alebo predmet náboženská výchova podľa záujmu žiakov alebo rozhodnutia ich zákonných zástupcov. Na vyučovanie etickej výchovy sa odporúča vytvárať skupiny najviac s počtom 20 žiakov. Predmety sa neklasifikujú. Na vysvedčení žiaka a katalógu sa uvedie „absolvoval/-a“.
- Predmet má charakter cvičení.
- V predmete telesná výchova možno vyučovať 1 hodinu týždenne aj v odpoludňajších hodinách a spájať ju do viachodinových celkov. Súčasťou vyučovania môže byť aj týždenný výchovno-výcvikový kurz v 1. alebo 2. ročníku.
- Žiak si môže vybrať dva nepovinné predmety, tri nepovinné predmety iba v prípade, ak jedným z týchto predmetov sú športové hry. Na vyučovaní nepovinných predmetov možno vytvárať skupiny žiakov z rôznych tried a ročníkov pri dodržaní smerníc. Z hľadiska odborno-metodického môže riaditeľ školy povoliť spájanie hodín nepovinných predmetov do viacerých celkov. Nepovinné predmety sa neklasifikujú, na vysvedčení žiaka a v katalógu sa uvedie „absolvoval/-a“.
- Povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov stredných škôl SR je učivo „Ochrana človeka a prírody“. Obsah učiva sa realizuje vo vybraných predmetoch, účelových cvičeniach a samostatnom kurze na ochranu človeka a prírody. Cvičenia sa uskutočňujú v 1. a 2. ročníku priamo v teréne. Kurz je organizovaný v 2. ročníku. Kurz je súčasťou plánu práce školy.
- Žiaci v každom ročníku absolvujú exkurzie na prehĺbenie, upevnenie a rozšírenie poznatkov získaných v teoretickom vyučovaní. Exkurzie sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Ich obsah a rozsah schvaľuje riaditeľ školy v súlade s učebným plánom. Pripravuje a vedie ich učiteľ, majster odbornej výchovy, ktorého vyučovací predmet najviac súvisí s obsahom exkurzie. Organizácia exkurzie musí byť v súlade so smernicami.
- Vyučujúci sú povinní dodržiavať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygienické predpisy a ochrany životného prostredia.
- Materiály
Celková charakteristika predmetu:
Učivo vyučovacieho predmetu materiály poskytuje žiakom vedomosti a prehľad o stavebných materiáloch, výrobkoch, polovýrobkoch, dielcoch, látkach, o ich vlastnostiach, spracovaní a použití v stavebnej výrobe. Žiaci získavajú informácie o ich technických požiadavkách a o najhospodárnejšom využití v praxi.
Učiteľ vedie žiakov tak, aby sledovali sortiment stavebných materiálov, stavebných látok i výrobkov, učí ich účelne spracúvať, používať a skladovať. Poukazuje na hospodárne využívanie materiálov v stavebníctve.
Cieľovými vedomosťami sú poznatky o základných vlastnostiach, použití, druhoch, správaní, označovaní a triedení materiálov a výrobkov v stavebnej výrobe. Poznanie správneho názvoslovia podľa technických noriem.
Žiaci sa taktiež vedú k estetickej výchove a k starostlivosti o životné prostredie z hľadiska čistoty ovzdušia, vody a ochrany pôdy.
Vyučujúci dbá, aby žiaci pochopili predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, protipožiarne predpisy a riadili sa nimi. Súčasne vysvetľuje zásady hygieny práce a ochrany zdravia pri práci s materiálmi a výrobkami. Treba dbať najmä na bezpečnosť pri manipulácii, skladovaní a pri preprave materiálov.
Vyučujúci vhodne kombinuje formy vyučovania vrátane zabezpečovania exkurzií v stavebných organizáciách. Pre ľahšie pochopenie učiva využíva učiteľ učebné pomôcky, najmä vzorky materiálov, diapozitívy a filmy.
Cieľom predmetu materiály pre žiakov v zameraní 01 – maliarske a natieračské práce je oboznámiť žiakov s materiálmi používanými v odbore a ich vlastnosťami, aby ich vedeli v praxi vhodne a hospodárne používať.
Predmet materiály spolu s ostatnými odbornými predmetmi uľahčuje pochopenie učiva odborného výcviku.
Učitelia zamerajú výchovné úsilie na to, aby žiaci získali vedomosti potrebné pre praktické použitie materiálov a ich estetické a najhospodárnejšie uplatnenie. Pri výklade je nutné používať správne názvoslovie a triedenie materiálov podľa STN. K prehĺbeniu učiva plánuje učiteľ vhodne zvolené exkurzie, používa názorné učebné pomôcky, vzorky materiálov a pod. Veľkú pozornosť venuje uplatneniu medzipredmetových vzťahov, najmä s vyučovacím predmetom technológia a odborný výcvik. Pri rozpracovaní učebných osnov dodržiavame zásadu primeranosti vzhľadom k možnostiam a schopnostiam žiakov.
Vyučovací predmet materiály súvisí s výchovou k starostlivosti o životné prostredie. Je treba viesť žiakov k tomu, aby vedeli ovplyvňovať tvorbu životného prostredia svojou kvalitnou prácou a ochranou pred poškodením odpadmi.
Neoddeliteľnou súčasťou každého vyučovacieho predmetu sú otázky bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci a preto aj vyučujúci tohto predmetu sa musí týmito otázkami priebežne zaoberať. Rovnako musí žiakov oboznámiť s predpismi protipožiarnej ochrany.
1. ročník (1 hodina týždenne, spolu 33 hodín)
-
-
- Prehľad stavebných materiálov ...................................................................................... 4
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci s materiálmi
-
- Spojivá, malty ................................................................................................................... 7
- Druhy, výroba a použitie spojív
- Cement
- Vápno
- Sadra
- Doprava, skladovanie a manipulácia so spojivami
- Malty - druhy, výroba, použitie
- Vápenná malta
- Vápenno-cementová malta
- Cementová malta
- Maltové zmesi
- Doprava mált
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci so spojivami a maltami
- Prírodné kamene .............................................................................................................. 3
- Vznik a rozdelenie hornín
- Stavebný kameň
- Technické vlastnosti kameňa
- Ťažba a opracovanie kameňa
- Kamenárske výrobky pre stavebníctvo
- Kamenivo do mált a betónov
- Drevo ................................................................................................................................ 5
- Základné názvoslovie, technické vlastnosti a hospodárne využitie dreva
- Ťažba, spracovanie, triedenie, manipulácie s drevom
- Skladovanie a ochrana dreva
- Druhy a použitie stavebného dreva
- Výrobky z dreva a drevného odpadu
- Starostlivosť o životné prostredie
- Tehliarske výrobky ........................................................................................................ 5
- Najčastejšie používané tehliarske výrobky
- Prvky pre zvislé konštrukcie
- Prvky pre vodorovné konštrukcie
- Ostatné tehliarske výrobky
- Bezpečnosť práce pri skladovaní, stolovaní a paletizácii tehliarskych výrobkov
- Kovy ................................................................................................................................. 4
- Prehľad kovov a zliatin, vlastnosti
- Kovové výrobky v stavebníctve
- Betonárska oceľ
- Kovové konštrukčné dielce
- Kovové spojovacie prostriedky
- Neželezné kovy, ich použitie v stavebníctve a náhrada inými materiálmi
- Ochrana kovov proti korózii
- Prostý betón ..................................................................................................................... 6
- Výroba betónu
- Zložky betónovej zmesi
- Prísady do betónu
- Pomery miešania a vlastnosti betónovej zmesi
- Rozvoz betónovej zmesi
- Použitie prostého betónu
- Výrobky z prostého betónu
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci s betónom
2. ročník (2 hodiny týždenne, spolu 66 hodín)
- Úvod ................................................................................................................................. 3
- ľad materiálov používaných v odbore
-
- pojmy, názvoslovie podľa STN
- s materiálom, uskladňovanie, bezpečnosť a ochrana zdravia
- Najdôležitejšie vlastnosti pigmentov a náterových hmôt13
- pigmentov, vzhľad, štruktúra, zmáčavosť, krycia schopnosť, farbivosť, jedovatosť, žieravosť
- náterových hmôt, priľnavosť, riediteľnosť, krycia schopnosť
- Vodové spojivá .............................................................................................................. 10
- spojív
- spojivá
- spojivá, škroby, dextrín, celulózové spojivá
- živočíšneho pôvodu, kostný glej, kožný glej, mlieko, kazeín, vosk, želatína
- Pigmenty ........................................................................................................................ 20
- na výrobu pigmentov, úprava
- pigmentov
- pigmenty, organické a anorganické
- pigmenty organické a anorganické
-
- pigmenty organické a anorganické
-
- pigmenty organické a anorganické
- a použitie pigmentov
- Náterové hmoty pre maliarske účely ........................................................................... 20
- vlastnosti a použitie
-
- prípravky, ich použitie v praxi
-
- využitie prípravkov
3. ročník (2 hodiny týždenne, spolu 60 hodín)
- Náterové hmoty na natieračské účely .......................................................................... 10
- do náterových hmôt, oleje, živice, vplyv na kvalitu a vlastnosti náterových hmôt
- a rozpúšťadlá
- ich druhy a vlastnosti
-
- čnosť a ochrana zdravia pri práci
- Náterové hmoty podľa výrobných skupín ................................................................. 30
- náterových hmôt, náterové systémy
- náterové hmoty, emaily, laky, farby, vlastnosti a použitie
- náterové hmoty, druhy, vlastnosti a použitie
- náterové hmoty, druhy, vlastnosti a použitie
- náterové hmoty, druhy, vlastnosti a použitie
- čukové náterové hmoty,druhy, vlastnosti a použitie
- liehové, vodové náterové hmoty, druhy, vlastnosti a použitie
- náterové hmoty
-
- ťadlové náterové hmoty
-
- bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
- Tapety ........................................................................................................................... 10
- plastové, textilné, samolepiace
- Pomocný materiál používaný pri maliarskych a natieračských prácach10
- saponáty
- dezinfekčné prostriedky, odstraňovače, odhrdzovače, leštiace a brúsne prostriedky
- čné prostriedky
Celková charakteristika predmetu:
Učivo vyučovacieho predmetu odborné kreslenie poskytuje žiakom odborné vedomosti a zručnosti potrebné pri čítaní stavebných výkresov a kreslení jednoduchých náčrtov podľa platných technických noriem.
Výchovno-vzdelávacie ciele majú svoje ťažisko vo výchove žiakov k presnej, svedomitej a starostlivej práci podľa stavebného výkresu. Dôraz sa kladie na hygienu práce pri kreslení, na poriadok a čistotu kresliacich pomôcok a materiálov. Vytvára sa priestor pre technicko-ekonomické myslenie. Významným prvkom je vytváranie priestorovej predstavivosti.
Cieľové vedomosti sú zamerané predovšetkým na pochopenie základných pojmov z geometrie a zásad technického a odborného kreslenia aj z normalizácie v technickom kreslení. Informatívne sa žiaci učia zobrazovanie v pravouhlom premietaní, mierky a skladanie výkresov. Oboznámia sa s kótovaním, označovaním základných stavebných materiálov, s používaním rôznych druhov čiar a popisovaním stavebných výkresov. Žiaci v predmete súčasne nadobúdajú zručnosť ako súčasť a zhotovovať náčrtky jednoduchých stavebných prvkov a časti konštrukcie stavby podľa technických noriem.
Vyučovací predmet odborné kreslenie rozvíja technické myslenie žiakov a ich schopnosti samostatne vykonávať práce určené na stavbe so zmyslom pre maximálnu účelnosť a presnosť.
Potrebné medzipredmetové koordinácie učiva si vyžadujú spoluprácu vyučujúcich odborných predmetov, hlavne technológie a odborného výcviku. Vyučujúci sa musí priebežne zaoberať aj otázkami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Cieľom vyučovacieho predmetu odborné kreslenie pre zameranioe 01 – maliarské a natieračské práce je naučiť žiakov kresliarske zručnosti a rôzne techniky zaobchádzania s farbou, aby dokázali riešiť nástenné maľby a zlepšovať vzhľad životného prostredia.
Učiteľ vedie žiakov od všeobecných zásad zobrazovania geometrických konštrukcií k voľnému kresleniu a k ovládaniu zásad farebnej kompozície. Vychováva ich k estetickému cíteniu, vkusu, k citlivej voľbe farieb až ku konkrétnemu riešeniu nástennej maľby.
Odborné kreslenie je dôležitou súčasťou odborného vzdelania žiakov v rozsahu stanoveným učebným plánom a osnovou. Neoddeliteľnou súčasťou odborného kreslenia je výchovné pôsobenie k presnosti, svedomitosti v práci, k zodpovednosti, poriadku, ako i výchova k starostlivosti o pracovné a životné prostredie. Učivo odborného kreslenia je rozvrhnuté do troch ročníkov.
1. ročník (2 hodiny týždenne, spolu 66 hodín)
- Úvod ............................................................................................................................... 5
1.1 Význam predmetu a jeho obsahová náplň
1.2 Pomôcky na rysovanie a kreslenie, ich použitie a ošetrovanie
1.3 Kresliace materiály a ich správne použitie
1.4 Čistota pri rysovaní a kreslení
-
- technickej estetiky a jej vzťah k stavebníctvu a životnému prostrediu
- Zobrazovanie základných geometrických konštrukcií ............................................. 10
- Rysovanie čiar a vynášanie rozmerov
- Delenie úsečiek
- Konštrukcia uhlov a rysovanie trojuholníkov, štvoruholníkov a pravidelných mnohouholníkov
- Rysovanie kružníc, oválu a elipsy
- Zobrazovanie v pravouhlom premietaní1 .................................................................. 2
- Zásady zobrazovania na tri kolmé priemetne. Pohľad zhora – pôdorys. Pohľad spredu a zboku - nárys, bokorys
- Priemety priamky a trojuholníka
- Zobrazovanie základných geometrických telies. Kocka. Valec, ihlan
- Rozvinutie plášťa geometrického telesa
- Normalizácia v technickom a odbornom kreslení ................................................... 15
- Základné požiadavky na technické kreslenie
- Formáty a skladanie výkresov
- Mierky výkresov
- Druhy čiar, normalizované písmo
- Zobrazovanie a kótovanie konštrukcií na výkresoch v stavebníctve ..................... 20
- Zásady kreslenia v mierke
- Použitie druhov čiar a kót
- Zásady zobrazovania stavebných objektov a ich častí v mierke 1:50
- Obvodové murivo a priečky
- Okenné a dverné otvory
- Komínové telesá a prieduchy
- Vybrané zariaďovacie predmety
- Označovanie materiálov na výkresoch
- Grafické
- Farebné
- Čítanie výkresov jednoduchých stavebných konštrukcií ........................................... 3
2. ročník (1 hodina týždenne, spolu 33 hodín)
- Úvod ................................................................................................................................ 4
- výkresy
- Náuka o farbe ................................................................................................................ 6
- pôsobenie farby (farby teplé a studené)
-
- súlad
- kontrast
- Voľné kreslenie .............................................................................................................. 7
- priamok, kriviek
- obrazcov
-
- členenie plochy
- s vodovými a temperovými farbami
- Farebné riešenie priestorov ........................................................................................ 10
- perspektívy
-
- riešenie priestorov - voľba farby
-
- maľby kuchyne, obývacích miestností s ohľadom na účel a obývateľnosť
- maľby spálne a detskej izby
- Maľba motívov pre detské zariadenie ......................................................................... 6
- vzoru podľa predlohy
- pauzy a vzornice
-
- ľba motívu temperovými farbami
3. ročník (1 hodina týždenne, spolu 30 hodín)
- Základy kreslenia písma ............................................................................................... 6
- Paličková abeceda - grotesk
- Nápis umiestnený na ploche
- Farebná kompozícia ...................................................................................................... 6
- Kreslenie návrhu na nástenku jednoduchých plagátov
- Maľba znakov a značiek (do rastru). Farebné riešenie
- Dekoratívne kreslenie ................................................................................................... 6
- Ornament geometrický
- Ornament štylizovaný
- Zhotovenie a využitie vzornice pri dekoratívnom kreslení
- Slohové prvky historického ornamentu ...................................................................... 6
- Historické ornamenty
- Ornament ľudový, moderný
- Kreslenie ornamentov, farebné prevedenie
- Písmo ............................................................................................................................... 6
- Konštrukcia kruhovej abecedy
- Voľné návrhy s použitím písma (leták, plagát, nástenka...)
Celková charakteristika predmetu:
V príprave mládeže pre robotnícke povolanie je odborný výcvik najvýznamnejšou formou výchovy a vzdelávania. Integrácia a aplikácia teoretických poznatkov do praxe, osvojovanie zručnosti na hospodársky užitočnej aktívnej práci na odbornom výcviku významnou mierou prispieva k rozvoju a záujmu mládeže o zvolený učebný odbor.
Základným cieľom odborného výcviku v učebnom odbore je:
- upevňovanie odborných vedomostí a zručností získaných v teoretickom vyučovaní,
- osvojenie odborných vedomostí a zručností nutných na výkon prác potrebných k príprave, k voľbe a k používaniu správnych pracovných postupov, k používaniu vhodných pracovných pomôcok, náradia a nástrojov,
- rozvinutie schopnosti zrakovej kontroly prevedených prác, vypestovanie zodpovednosti za zverené materiálne hodnoty, za kvalitu hotovej práce a za splnenie úloh podľa technologických postupov a technických noriem.
Vyučovací predmet odborný výcvik úzko súvisí s výchovou k tvorbe a starostlivosti o životné prostredie.
Všade, kde je k tomu príležitosť - kde to umožňuje učivo, uplatňuje vyučujúci cieľavedome medzipredmetové vzťahy. Učivo zaradené do učebných osnov je učivo základné a je určené k plnému osvojeniu všetkými žiakmi.
Vyučovacie metódy volí vyučujúci podľa obsahu učiva, jeho náročnosti a cieľov, ktoré má dosiahnuť. Pri nácviku jednotlivých pracovných operácií dodržiava zásadu postupnosti od jednoduchšieho k zložitejšiemu, od známeho k neznámemu a zásadu primeranosti vzhľadom k možnostiam a schopnostiam žiakov.
V priebehu odborného výcviku je nutné zoznámiť žiakov so špecifickými podmienkami pri jednotlivých pracovných úkonoch, najmä po stránke bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Okrem toho je nutné dôkladne vyžadovať dodržiavanie bezpečnostných a protipožiarnych predpisov.
Otázky bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci sú neoddeliteľnou súčasťou každého odborného predmetu podľa učebného plánu a preto sa nimi každý vyučujúci musí vo svojom predmete priebežne zaoberať.
Učebná osnova je rámcová. Počet hodín jednotlivých tematických celkov si v rozsahu do 30 % môže vyučujúci upraviť v tematickom pláne po schválení riaditeľom školy.
V príprave mládeže pre robotnícke povolanie je odborný výcvik najvýznamnejšou formou výchovy a vzdelávania. Integrácia a aplikácia teoretických poznatkov do praxe, osvojovanie zručností na hospodársky užitočnej aktívnej práci na odbornom výcviku významnou mierou prispieva k rozvoju a záujmu mládeže o zvolený učebný odbor.
Základným cieľom odborného výcviku v učebnom odbore pre maliarske a natieračské práce je:
- upevňovanie odborných vedomostí a zručností získaných v teoretickom vyučovaní,
- osvojenie odborných vedomostí a zručností nutných na výkon maliarskych a natieračských prác potrebných k príprave, k voľbe a k používaniu správnych pracovných postupov, k používaniu vhodných pracovných pomôcok, náradia a nástrojov,
- rozvinutie schopnosti zrakovej kontroly prevedených prác, vypestovanie zodpovednosti za zverené materiálne hodnoty, za kvalitu hotovej práce a za splnenie úloh podľa technologických postupov a technických noriem.
Vyučovací predmet odborný výcvik úzko súvisí s výchovou k tvorbe a starostlivosti o životné prostredie.
Všade, kde je k tomu príležitosť - kde to umožňuje učivo, uplatňuje vyučujúci cieľavedome medzipredmetové vzťahy. Učivo zaradené do učebných osnov je učivo základné a je určené k plnému osvojeniu všetkými žiakmi.
Vyučovacie metódy volí vyučujúci podľa obsahu učiva, jeho náročnosti a cieľov, ktoré má dosiahnuť. Pri nácviku jednotlivých pracovných operácií dodržiava zásadu postupnosti od jednoduchšieho k zložitejšiemu, od známeho k neznámemu a zásadu primeranosti vzhľadom k možnostiam a schopnostiam žiakov.
V priebehu odborného výcviku je nutné zoznámiť žiakov so špecifickými podmienkami pri jednotlivých pracovných úkonoch, najmä po stránke bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Okrem toho je nutné dôkladne vyžadovať dodržiavanie bezpečnostných a protipožiarnych predpisov. Žiaci musia byť poučení o nebezpečenstve, ktorému sú vystavení pri styku so žeravinami a chemikáliami.
Otázky bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci sú neoddeliteľnou súčasťou každého odborného predmetu podľa učebného plánu a preto sa nimi každý vyučujúci musí vo svojom predmete priebežne zaoberať.
1. ročník (18 hodín týždenne, spolu 594 hodín)
- Úvod ............................................................................................................................... 18
- s organizáciou zariadenia pre výchovu a vzdelávanie žiakov so zreteľom na pracovisko
- ustanovenie právnych noriem o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci - ústava SR, zákonník práce, zákon o starostlivosti o zdravie ľudu
-
- ohrozenia pri práci a spôsob ochrany pracovníkov - rizikové pracoviská, najčastejší zdroj a príčiny úrazov, zakázané práce, manipulácia s materiálom, ochranné zariadenia, osobné ochranné pomôcky, protipožiarna ochrana
- Príprava mált, pomocné práce pri murovaní a omietaní ......................................... 96
- práce a ochrana zdravia, hygiena práce
-
- práce. Pracovné postupy
- materiálu na výrobu mált - preosievanie piesku, škvary, sutiny, vápna a ďalších
- vápna
-
- a strojová výroba vápennej, vápenno-cementovej, cementovej malty
-
- materiálov na omietanie a murovanie
- výplňového muriva
- Jednoduché maľby a nátery ........................................................................................ 78
- čnosť a ochrana zdravia pri maliarskych a natieračských prácach
- ňovanie starej maľby a náteru
- maľby, pačokovanie, bielenie
- nátery
- ťanie povrchov konštrukcií, penetračné nátery a impregnácia dreva
-
- malieb a náterov
- maliarskych a natieračských pomôcok
- Práce s drevom ............................................................................................................. 96
- čnosť a ochrana zdravia pri práci s drevom
-
- sa s pracovným miestom
- materiálu a vkladanie stavebného dreva
- sa s nástrojmi, náradím a pomôckami
- a rozmeranie materiálu na ručné opracovanie dreva
- dreva. Priečne, pozdĺžne a šikmé
- štiepanie, odkôrovanie a povrchové opracovanie dreva
- dreva
- dreva pomocou klincov, skrutiek, kolíkov, svorníkov a pod.
-
- tesárske spoje
- Práce pri terénnych úpravách a pri stavbe cestných komunikácií ........................ 66
- čnosť a ochrana zdravia pri práci
- meračské práce. Vynášanie výšok pomocou hadicovej vodováhy. Osadenie a zabezpečenie kolíkov
-
- rozvodných káblov so zapieskovaním
- a terénne úpravy
-
- pri osadzovaní a ukladaní obrubníkov, pri kladení dlažby, zalievaní škár
-
- cestného príslušenstva
- čné úpravy. Založenie trávnika. Osadzovanie kríkov a stromov odstraňovanie porastov a trávy
- Vykonávanie zemných prác ....................................................................................... 66
- čnosť práce a ochrana zdravia pri práci vo výkopoch
-
- rýh a jám
-
- pri zhotovovaní výdrevy
-
- rúrok a potrubia
- a uloženie výkopku
- výkopu a zhutnenie
- Práce pri betónovaní ................................................................................................... 72
- čnosť a ochrana zdravia pri betonárskych prácach
- výroba betónových zmesí
-
- sa so strojovou výrobou betónových zmesí
- debnenia pri betonáži
- betónovej zmesi pre rôzne druhy konštrukcií
- hotového betónu
-
- práce pri odebňovaní a oddebňovaní
- Opracovanie kovov a vystužovacie práce ................................................................ 102
- čnosť a ochrana zdravia pri opracovaní kovov a vystužovaní
-
- strihanie a sekanie kovov
- kovov
-
- ŕtanie kovov
-
- nitovaním a skrutkami
- strihanie a ohýbanie betonárskych ocelí
- a skladovanie výrobkov z kovov a betonárskych ocelí
2. ročník (21 hodín týždenne, spolu 693 hodín)
- Úvod .............................................................................................................................. 28
- s organizáciou zariadenia pre výchovu a vzdelávanie žiakov so zreteľom na pracovisko
- ustanovenie právnych noriem o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci - ústava SR, zákonník práce, zákon o starostlivosti o zdravie ľudu
-
- ohrozenia pri práci a spôsoby ochrany pracovníkov
- rizikové pracoviská
- najčastejší zdroj a príčiny úrazov
- zakázané práce
- manipulácia s materiálom
- ochranné zariadenia
- osobné ochranné pomôcky
- protipožiarna ochrana
- Zoznámenie so základnými pracovnými pomôckami, náradím .............................. 70
- s jednoduchým a dvojitým rebríkom
-
- na dvojitom rebríku
- na dvojitom rebríku so záťažou
-
- sa so základnými pomôckami pre maliarske práce - štetky, štetce, škrabky, sterky, kefy, maliarske šnúry, závažie, pravítka, nádoby
- inštrukcie na ich používanie a udržiavanie
- štetcov
-
- prístrojov na oživenie plôch. Valčeky, valčekovacie a linkovacie prístroje
- Prípravné maliarske práce ...................................................................................... 140
- čnosť pri práci vo výškach
-
- základných zručností na prípravné práce na nových omietkach
- brúsenie škrabkou, pemzou, brúsnym papierom
- pačokovanie - príprava, nanášanie vápenného mlieka
- príprava novej sadrovej omietky a napúšťanie teplou fermežou
- tmelenie lakovým tmelom, pretieranie riedkou fermežovou farbou
- výber pracovných pomôcok a príprava materiálu
- základných zručností pre prípravné práce na starých omietkach
- brúsenie starých omietok škrabkou, pemzou, brúsnym papierom
- navlhčenie stien štetkou alebo striekačkou,
- oškrabanie starej maľby, umývanie
- sadrovanie, kletovanie
- príprava mydlových a glejových roztokov a ich nanášanie
- starej sadrovej omietky
- umývanie starej maľby špongiou alebo štetkou
- napúšťanie vhodným roztokom, tmelenie puklín a drobných poškodenín
- brúsenie a napúšťanie riedkou fermežovou farbou alebo mydlovým roztokom, mliekom, celulózovým glejom
- čné a dezinfekčné nátery
- príprava podkladu, vlastné bandážovanie
- príprava tmelu a tmelenie
- práce na dreve a plátne
- napúšťanie proti nasiakavosti
- Zhotovenie nástenných malieb vodovými spojivami .............................................. 196
- nátery
- príprava vápennej farby, vlastné prevedenie náterov vápenným mliekom a vápennou farbou. Technika maľby štetkou na stenách a strope. Orezávanie stien a soklov
- bezpečnosť pri práci vo výškach
- farbami so živočíšnymi spojivami
- príprava omietky pod glejové maľby mydlovým roztokom
- príprava spojiva a základnej glejovej farby
- miešanie farebných tónov - svetlé, polosýte, sýte
- Príprava podkladov ...................................................................................................... 70
- pri práci a použitie ochranných pomôcok
-
- starých náterov
- mechanické odstraňovanie
- práce s opaľovacou lampou
- chemické odstraňovanie náterov
- chýb a nedostatkov v podklade
- príprava nových predmetov na natieranie
- odmastenie, odhrdzovanie, brúsenie, oprašovanie
- zabrusovanie, opravenie nerovností
- Jednoduché natieračské stavebné práce ................................................................... 140
- a bezpečnosť práce na pracovisku
- pracovných podmienok a náradia
- a úprava náteriva a natierania
- nátery na rozličné podklady - správne držanie štetca, zásady natierania štetcom, význam schnutia náteru
- materiálu a jeho uskladnenie
-
- ťanie a vykonávanie základných náterov
- na dreve, na kovoch, na omietke a na novodobých materiáloch
-
- nátery
- Izolačné a dezinfekčné nátery ..................................................................................... 49
- čnosť pri práci pri zhotovovaní dezinfekčných a izolačných náterov
-
- izolačných a dezinfekčných roztokov
- podkladu na omietkach s pretečenými olejovými anilínovými a dechtovými škvrnami
3. ročník (21 hodín týždenne, spolu 630 hodín)
-
- Zložitejšie maliarske techniky ..................................................................................... 70
-
- Bezpečnosť a hygiena práce
- Vykonanie zložitejších maliarskych techník
- Úprava omietok kletovaním
- Tapetovanie ................................................................................................................... 70
- Bezpečnosť a hygiena práce
- Príprava podkladov na starej a novej omietke
- odstránenie starých malieb alebo tapiet
- brúsenie novej omietky, umytie a glejenie podkladu
- vytmelenie stien, použitie makulatúry
- príprava papiera, lepidla, tmelu a pomôcok
- meranie a nastrihanie tapiet podľa výšky a vzorov
- lepenie tapiet, uhladzovanie tapiet
- olištovanie, ukončenie a začisťovanie
- Opravy malieb a náterov ........................................................................................... 105
- Opravy jednoduchých a emailových náterov na dreve a omietkach
- Odstraňovanie plesne a spôsoby ochrany maľby
- Opravy vápennej, glejovej a latexovej maľby
- Čistenie maľby chlebom a cestovinovými prípravkami
- Latexové nátery ............................................................................................................ 70
- Bezpečnosť a hygiena práce
- Príprava náteru a jeho prevedenie
- Maliarske práce na fasádach .................................................................................... 105
- Bezpečnosť a hygiena práce
- Nátery a nástreky fasád
- Vápenné a vápenno - latexové nátery
- Novodobé materiály na úpravu fasád
- Natieračské práce na novostavbách ......................................................................... 105
- Bezpečnosť práce, protipožiarna ochrana
- Nátery okien, dverí a zabudovaných predmetov
- Nátery doskových podláh, lakovanie podláh
- Nátery vykurovacích telies, potrubia a kovových konštrukcií
- Špeciálne nátery a spôsoby nanášania ...................................................................... 100
- Bezpečnosť a ochrana zdravia
- Nanášanie náterových hmôt striekaním
- Oboznámenie sa so striekacím zariadením, pištole striekacie, vzduchové
- Zaobchádzanie s pištolou (elektrickou, vzduchovou)
- Príprava predmetu na prácu, odhrdzovanie, odmastenie - čistenie. Zahladzovanie, tmelenie
- Technika nástreku
- Ošetrenie materiálu a náradia po striekaní
- Informačné a výstražné nátery
Celková charakteristika predmetu:
Vyučovací predmet technológia poskytuje žiakom na primeranej úrovni potrebné vedomosti o pracovných metódach i technologických spôsoboch vykonávania pomocných stavebných prác. Vyučovací predmet objasňuje, dopĺňa a teoreticky zdôvodňuje učivo odborného výcviku.
Výchovno-vzdelávacie ciele sú v rozvíjaní technického myslenia žiakov. Dôraz sa kladie na technologickú disciplínu, presnosť, starostlivosť, ukazovatele kvality a množstva práce.
Cieľové vedomosti sú zamerané predovšetkým na základné pracovné procesy a technologické postupy pri vykonávaní pomocných činností na stavbách, pri výbere pracovných pomôcok, náradia, pracovných strojov a materiálov. Na oboznamovanie so stavebnými konštrukciami objektov, na ktorých budú vykonávať pomocné stavebné práce hlavnej i pridruženej stavebnej výroby, cestného a inžinierskeho staviteľstva a miestneho stavebníctva.
Učiteľ dbá, aby žiaci pochopili výklad predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, požiarnych predpisov a hygieny práce. Súčasne pestuje u žiakov kladný vzťah k tvorbe životného prostredia.
Žiaci sa vedú tak, aby zvládli pomocné tradičné i pokrokové pracovné postupy. Musia si osvojiť pracovné činnosti obsiahnuté v učebnej osnove, ktoré sú logickým vyvrcholením teoretickej prípravy na ich budúce povolanie a základnú prípravu na vykonávanie stavebných prác v odbornom výcviku.
Precvičované vedomosti dávajú žiakom väčšiu istotu pri následnom vykonávaní stavebných prác v odbornom výcviku.
Technológia je profilujúcim predmetom učebného odboru. Poskytuje základné teoretické poznatky pre odborný výcvik a je v úzkom medzipredmetovom vzťahu s odborným kreslením a materiálmi.
Charakter vyučovacieho predmetu vyžaduje, aby vyučujúci vhodne volil formy osvojovania učiva vzhľadom na celkovú úroveň žiakov.
Cieľom vyučovacieho predmetu technológia pre žiakov so zameraním 01 – maliarske a natieračské práce je naučiť žiakov najproduktívnejšie pracovné metódy maliarskych a natieračských prác, technicky ich zdôvodniť a vysvetliť.
Technológia je hlavným predmetom odbornej teórie. Vytvára základy teoretických znalostí pre odborný výcvik, objasňuje princípy a pracovné postupy maliarskych a natieračských prác. Súčasťou výchovy žiakov v technológií je naučiť ich pochopiť možnosti zlepšovania životného prostredia pomocou farieb, pestovať u nich estetický cit, zmysel pre starostlivosť, presnosť a poriadok.
Výchova k starostlivosti o prostredie znamená v technológii poučenia týkajúce sa starostlivosti o zdravie ľudu, starostlivosti o pracovné prostredie, o rozmiestnenie činnosti v priestore, o objekty a ich kvalitu.
Otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sú neoddeliteľnou súčasťou každého vyučovania odborného predmetu, a preto sa vyučujúci technológie musí týmito otázkami priebežne zaoberať.
Pri vyučovaní sa dodržiava zásada názornosti. Učitelia využívajú k tomu obrazové materiály, technologické schémy, dielenské výkresy a exkurzie do prevádzky. Veľkú pozornosť venuje uplatňovaniu medzipredmetových vzťahov, najmä s vyučovacím predmetom materiály a s odborným výcvikom. Pri rozpracovanosti učiva je nutné, aby vyučujúci dodržiaval tiež zásadu primeranosti vzhľadom na mentálne schopnosti žiakov.
1. ročník (2 hodiny týždenne, spolu 66 hodín)
- Úvod ................................................................................................................................. 4
- Úlohy stavebníctva. Oboznámenie s obsahom predmetu technológia
- Druhy stavebných objektov
- Druhy stavebných prác
- Prehľad stavebných procesov
- Hlavná stavebná výroba
- Pridružená stavebná výroba
- Stavebné montáže
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v stavebnej výrobe
- Rezortné bezpečnostné predpisy
- Bezpečnostné farby a značky, smernice pre farebnú úpravu pracovného prostredia, bezpečnostná značky a tabuľky
- Osobné ochranné pracovné prostriedky a ochranné pomôcky
- Hygiena práce
- Výroba mált, pomocné práce pri murovaní a omietaní ............................................ 12
- Príprava malty
- Stavebné materiály na výrobu mált
- Hasenie vápna
- Ručná výroba vápennej, vápenno-cementovej a cementovej malty
- Murovanie
- Omietanie
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri výrobe mált, murovaní a omietaní
- Maliarske a natieračské práce8
- Vápenné maľby
- Príprava podkladu
- Pačokovanie vnútorných a vonkajších povrchov vápenným alebo cementovým mliekom
- Vnútorné vápenné maľby
- Bandážovanie rohov a trhlín, sadrovanie a vyhladenie
- Odstraňovanie starých malieb vlhčením a oškrabávaním
- Odstraňovanie starých olejových náterov mechanicky a chemicky
- Odstraňovanie tapiet
- Príprava povrchu a náter kovových konštrukcií
- Penetračné nátery murovaných a betónových konštrukcií
- Impregnačné nátery drevených konštrukcií
- Uskladnenie náterových látok
- Ošetrovanie pracovných prostriedkov po práci
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri maliarskych a natieračských prácach
- Práca s drevom ............................................................................................................. 12
- Uplatnenie dreva v stavebníctve, názvoslovie
- Manipulácia s drevom
- Ukladanie a ošetrovanie guľatiny
- Ukladanie reziva do klietok, prekladanie a ošetrovanie
- Pracovné nástroje na ručné obrábanie dreva, meracie pomôcky
- Odkôrovanie
- Sekanie a štiepanie
- Rezanie dreva
- Povrchové opracovanie dreva tesaním, oberučným nožom, hobľovaním a rašpľovaním
- Vŕtanie dreva
- Spájanie dreva
- Zhotovovanie jednoduchých tesárskych výrobkov ( klátiky, kliny, kolíky, dielce, debnenie lešenárske kozy)
- Manipulácia s výrobkami z dreva
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci s drevom
- Terénne úpravy, zemné práce a práce pri výstavbe cestných komunikácií ............. 10
- Príprava staveniska. Očistenie povrchu. Vysekanie krovia, rúbanie stromov. Snímanie mačiny a humusu, vyberanie pňov. Odstraňovanie terénnych prekážok.
- Výkopové práce. Hĺbené vykopávky, odkopávky a prekopávky. Hĺbené ryhy a jamy. Výkopy v zime, odvodňovanie, čerpanie vody.
- Paženie výkopov.
- Manipulácia s výkopkom. Násypy, zásypy, obsypy a ubíjanie po vrstvách. Skládka zeminy.
- Budovanie jednoduchých komunikácií. Zabezpečovanie svahov, výkopov a násypov. Profilovanie násypov a zárezov.
- Pracovné predmety a prostriedky. Náradie a nástroje. Pracovné pomôcky.
- Vegetačné úpravy.
- Pomocné práce na inžinierskych sieťach. Ukladanie podzemných káblových rozvodov. Ukladanie vodovodných a plynovodných prípojok. Ukladanie kanalizačného potrubia.
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri zemných prácach
- Betonárske práce .......................................................................................................... 10
- Druhy betónov. Prostý betón a oceľobetón. Použitie v stavebných konštrukciách
- Zložky betónovej zmesi. Druhy, výber a príprava zložiek
- Príprava betónovej zmesi. Dávkovanie a miešanie zložiek
- Ručná a strojová výroba betónovej zmesi
- Spracovanie betónovej zmesi, doprava, ukladanie a zhutňovanie
- Ošetrovanie a ochrana betónu v letnom a zimnom období
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri betonárskych prácach
- Vystužovacie práce a práca s kovom ........................................................................... 10
- Prehľad a použitie pracovných nástrojov na ručné obrábanie kovov. Údržba nástrojov
- Úprava a príprava betonárskych ocelí. Rovnanie, strihanie, ohýbanie
- Orysovanie, rezanie, pilovanie a vŕtanie kovov
- Doprava a skladovanie oceľových výrobkov
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri obrábaní kovov
2. ročník (2 hodiny týždenne, spolu 66 hodín)
- Úvod ................................................................................................................................. 5
- povolania
-
- a ochrana zdravia pri práci
-
- práce a osobná hygiena
-
- z povolania
-
- únavy, ako jej predchádzať
- ovzdušia. Tepelná rovnováha
- Pracovné pomôcky a zariadenia .................................................................................. 10
- štetky a štetce
-
- náradie
-
- ť o pracovné pomôcky a zariadenie
- Prípravné maliarske práce .......................................................................................... 24
- podkladov
- prípravy jednoduchých druhov podkladov. Odstraňovanie povrchových vrstiev, škrabanie, dezinfekcia a izolácia, mydlenie, spevňovanie omietky, sádrovanie, pačokovanie
-
- práce na novej a starej vápennej omietke
- práce na novej a starej sádrovej omietke
- práce na dreve
-
- ňovanie starých náterov a tapiet
-
- andážovanie
-
- čnosť práce pri úpravách podkladov
- Technologické postupy malieb vodovými spojivami ................................................. 22
- malieb
- ľad malieb vodovými spojivami
-
- maľby
-
- hotovými priemyselnými prípravkami
-
- aľby s rastlinnými spojivami
- aľby so živočíšnymi spojivami
-
- maľby
-
- ezpečnosť pri práci, osobná hygiena
- Linkovanie ....................................................................................................................... 5
- Pracovné pomôcky
- farby na linkovanie
-
- pri linkovaní. Ošetrovanie pomôcok
3. ročník (2 hodiny týždenne, spolu 60 hodín)
- Pracovné pomôcky a pomocné náradia na natieračské práce .................................... 8
- sa s pracovnými pomôckami
- pracovných pomôcok a náradia
-
- čnosť pri práci
- Príprava podkladov pre jednoduché nátery .............................................................. 10
- podkladov pred náterom na omietkach a iných materiáloch
-
- ňovanie starých náterových vrstiev
- práce
- Technologické postupy pri náteroch na rôznych podkladoch .................................. 14
- natieračských prác
-
- a základné nátery podľa druhu podkladu
- vrstvy - tmelenie, brúsenie tmelených plôch
- nátery
- nátery - emailovanie
-
- nanášania náterových hmôt
- Tapetovanie ................................................................................................................... 10
- podkladu
-
- tapiet
- na tapetovanie
-
- - ich príprava
- a lepenie tapiet
-
- čovacie práce
- čnosť pri práci
- Oprava a čistenie malieb a tapiet .................................................................................. 5
- maľby chlebom a hmotou
- malieb
- a čistenie tapiet
- Latexové nátery ............................................................................................................... 5
- náterov
- a vonkajšie nátery
- Maliarske práce na fasádach ........................................................................................ 5
- nátery. Vápenno-latexové nátery fasád
-
- fasád novodobými materiálmi
- čnosť pri práci
- Maliarske práce na novostavbách .............................................................................. 11
- okien, dverí, zárubní, podláh, vykurovacích telies, zábradlí
- zabudovaného nábytku